Apie vekselius

Paprastasis (neprotestuotinas) skolos vekselis yra vienas greičiausių ir patogiausių būdų administruoti skolą.

Vekselis yra skolinius įsipareigojimus patvirtinantis dokumentas, kuris gali būti panaudotas kaip prievolių įvykdymo užtikrinimo priemonė. Kitaip nei skolos raštai ar kitos priemonės, vekseliai suteikia galimybę vekselio turėtojo (skolintojo) reikalavimus patenkinti ne teismo tvarka. Vekselio davėjui (skolininkui) laiku neapmokėjus vekselio, kreditorius gali kreiptis į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo, kurį pateikus antstoliui galima iškart pradėti priverstinį skolos išieškojimą.

Kodėl vekselis? Kodėl vekselis?

Kodėl vekselis?

Greitis

Nepasirašius vekselio, įsiskolinimą iš skolininko galima išieškoti tik kreipiantis į teismą dėl teismo įsakymo išdavimo ar kitais Civiliniame procese nustatytais būdais. Tai gali trukti nuo trijų savaičių iki daugelio mėnesių, o skolininkui atsiranda galimybė vilkinti skolos priteisimo procesą. Savo ruožtu pasirašius vekselį, skolos neapmokėjimo atveju skolintojas gali kreiptis į notarą dėl vykdomojo įrašo išdavimo vos suėjus vekselyje sutartam terminui. Vykdomąjį įrašą gavęs antstolis tuomet iškart pradeda priverstinio skolos išieškojimo procesą. Kitaip tariant, išieškojimui pagal vekselį pradėti nėra reikalingas teismo procesas.

Lankstumas

Vekselis yra patogi skolinių įsipareigojimų valdymo priemonė tiek skolintojui, tiek skolininkui. Pasirašant vekselį, abi pusės sutaria dėl joms priimtinų skolos apmokėjimo terminų. Tai padidina skolininko atsakomybę ir požiūrį į turimą skolą, o skolintojas turi itin greitą galimybę skolą ar jos likutį išieškoti, jei įsipareigojimas vis dėlto nevykdomas. Į vykdomąjį įrašą skolintojas gali įtraukti ir patiriamas papildomas išlaidas.

Praktiškumas

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) 2013 03 25 nutartimi (byla Nr. 3K-3-169/2013) patvirtino, kad bent vartojimo paskoliniuose santykiuose gali būti sudaryta paskolos sutartis tarp kredito įstaigos ir vartotojo, kuris papildomai gali išduoti kredito įstaigai vekselį kaip užtikrinimą, kad paskola bus grąžinta. Vekselių naudojimą apibrėžia ir Vartojimo kredito įstatymo 20 str. 3 d., pagal kurią vartojimo kredito davėjas turi teisę priimti vekselius iš vartojimo kredito gavėjo ir kitų asmenų, siekdamas užtikrinti, kad vartojimo kredito gavėjo įsipareigojimai pagal vartojimo kredito sutartį bus įvykdyti.

Lietuvoje vekseliai sparčiai populiarėja, juos naudoja vis daugiau didelį kiekį smulkių skolų turinčių bendrovių – vartojimo kreditų, komunalinių ar ryšių paslaugų teikėjų ir kt. Pasinaudokite vekselių teikiamais privalumais ir jūs! O pasirinkę eVekselio teikiamą vekselių administravimo sistemą bei elektroninių vekselių pasirašymo modulį, šio finansinio instrumento naudą patirsite dar greičiau ir pigiau.

Į viršų